Sokak köpekleri önce sahiplendirilmeye çalışılacak. Bunun için 30 gün beklenecek. Bu süre zarfında sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak. Gönüllü Veteriner Hekimleri ve Teknikerleri Derneği Basın Sözcüsü Şule Baylan, konuyla ligili açıklamada bulunarak, "Biz veteriner hekimler ve teknikerler. Yaşatmak için ettiğimiz yemini öldürmek kastı olan eylemler için bozamayız. Popülasyonun engellenmesi için çözümler varken, öncelik her zaman kısırlaştırma. Aşıla ve yaşat. Sağlıklı patiler, güvenli sokaklar, acilen sahipli sahipsiz patili dostların üretiminin durdurulması. Kamu ve özel kliniklerle sokak sokak kısırlaştırma çalışması yapılmasıdır. Ölümü kutsayacak her türlü eylemin karşısındayız. Yaşamdan yana insana yakışan çözümler için hazırız" dedi.
![](https://www.macrohaber.com/images/files/2024/05/66542bd05c410.jpg)